Orhan Miroğlu’ndan ‘ıstakoz’ ve ‘Maldivler’ tepkisi: Vasatlık TBMM seçimlerini de vurdu

AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi Orhan Miroğlu, AK Parti İzmir Milletvekili Şebnem Bursalı’nın Monaco tatilinde yediği ıstakozu ve AK Parti Çankırı Belediye Başkan Adayı Hüseyin Filiz’in Maldivler tatilini paylaşmasına tepki gösterdi.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Orhan Miroğlu, “Bir milletvekilinin halka karşı sorumluluğu bir yasama yılıyla sınırlı değildir. Milletvekilinin ülkesine karşı ahlaki ve vicdani sorumluluğu bana kalırsa ölünceye kadar devam eder. Yasama yılı bittiğinde bugün artık özgürlüğüme kavuştum diye düşünen milletvekili, o makama hiç inanmamış demektir. Ve ülkemizin içine sürüklendiği vasatlık -vekil olduğunun bilinciyle hareket eden vekillerimizi tenzih ederim- son yıllarda geldi TBMM seçimlerini de vurdu” dedi.

‘MİLLETVEKİLLİĞİ ÇEŞİTLİ KARMAŞIK İLİŞKİLERDEN AKLANMANIN MÜMKÜN HALE GELDİĞİ BİR ALANA DÖNÜŞTÜ’

“Liyakat, siyasi temsil gibi vasıflar rafa kaldırıldı” diyen Miroğlu, “Milletvekilliği çeşitli karmaşık ilişkilerden ‘aklanmak’ ve ‘netameli bir geçmişi silmek ve itibar satın almanın mümkün hale geldiği bir alana dönüştü. Manzarayı umumiyeye bakan herkesin, rahatlıkla ‘bu iş demek bu kadar ucuz ‘ diyebileceği bir alan! Oysa ilk meclisin kuruluşundan başlayarak meclisimize giren vekillerimizin, her biri roman olabilecek kadar güçlü hayat hikayelerine bakarsanız gerilemenin ve düşüşün ne boyutlarda olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz” ifadelerini kullandı.

‘DEVİR O MAKAMA İNANMADAN OTURMAYI RAHATLIKLA BAŞARANLARIN DEVRİDİR’

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun 2018 yılındaki İstanbul ziyaretinde lüks Nusr-Et lokantasında yemek yemesinin tepki çektiğini hatırlatan Orhan Miroğlu, şöyle devam etti:

“Devir kabul edelim ki, o makama inanmadan oturmayı, o makamı her kapıyı açacak bir maymuncuk olarak kullanmayı amaçlayanların ve başkaları tarafından o makama oturtulmayı her nasılsa rahatlıkla başaranların devridir artık. Milletvekilliği hiçbir meslek grubuyla eşdeğer değildir. Adı üstünde milletin vekili! Venezüelalı bir turistin İstanbul’da Nusret’te et yemesini sorun etmez kimse, haber değeri bile olmaz, ama halkı yoksulluktan ülkesini terk ederken Venezüela devlet başkanı Maduro (üstelik sosyalist!) İstanbul’da Nusret’te görülürse bunu mesele eder insanlar. Nitekim öyle de oldu hatırlayın.”

‘BUNCA YOKSULLUK VARKEN İNSANLAR HER BAKIMDAN SORGULAR’

Eski AK Parti Çankırı Milletvekili ve 31 Mart yerel seçimlerinde AK Parti Çankırı Belediye Başkan adayı olan Hüseyin Filiz’in de Maldivler tatilinden fotoğraflar paylaştığını hatırlatan Miroğlu, “Türkiye’de de bunca yoksulluk varken ve her iki vekilin partisi son seçimde yerelde iktidarı kaybetmekle kalmamış bir de ‘kan ve ruh kaybettiği’ liderinin dilinden ifade edilmişken, partiye oy veren ve üye olan milyonlarca insan nefesini tutmuş ne olacak diye beklerken, böyle bir süreçte gerçekleşen Monaco ve Maldivler tatiline de yurt içindekilere de, bakarlar insanlar ve sorgularlar her bakımdan!” dedi.

“Sizin çıktığınız tatilde faturayı ödeyecek zenginlikte olmanız değildir mesele, milletin vekili olmanıza durumun yakıştırılamamasıdır” diyen Orhan Miroğlu, “Milletvekili seçilmişseniz özel hayatınız, ve başka vasıflarınızla kamuoyunun önünde yaşamayı kabullenmişsiniz demektir. Milletvekili bir sosyal medya fenomeni gibi davranamaz. Malumunuz, kişinin kendini ‘ifşa etmesi’ sosyal medyanın insanı adeta mecbur kıldığı bir ‘merak ve hoşlanma’ alanına dönüştü. Son iki hadisede de bu ifşa tutkusunun yol açtığı zarar-ziyanı hep beraber yaşamış olduk ve en büyük zararı da bu vekillerimiz ve partileri görmüş oldu ki unutulacak gibi de değil hadise. Milletvekili sevincini, acısını, insanlığın ortak değerlerini hatırlatmaya hizmet edecekse özel hayatına ilişkin anları ve zamanları da paylaşır elbette, gerisi ona kalır, ama ifşa etmez” sözleriyle paylaşımını sonlandırdı.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir